W dniu 27 lutego 2024r., odbyło się kolejne z cyklu spotkanie pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łukowie ze specjalistami pracującymi w placówkach oświatowych powiatu łukowskiego. Tym razem prezentowanym przez pracowników poradni zagadnieniem był „Wpływ ruchu na dobrostan dzieci”. Temat przedstawiły Panie Magdalena Mojska-Sadowska – psycholog/ pedagog/ terapeuta SI oraz Joanna Mucha – fizjoterapeuta/ rehabilitant.
Na początku prowadzące spotkanie w niecodzienny sposób zaktywizowały uczestników zapraszając ich do wspólnej zabawy – żywiołowego tańca, czym w praktyce pokazały, że ruch pozytywnie wpływa zarówno na naszą kondycję fizyczną, koordynację, uwagę, umiejętność uczenia się, ale również na sprawności współdziałania i rozwój emocjonalno-społeczny.
W trakcie spotkania Pani Magdalena Mojska-Sadowska szczegółowo omówiła m.in. czym jest samoregulacja i bramkowanie sensoryczne, po co potrzebny jest ruch i na co wpływa jego deficyt. Przedstawiła też piramidę aktywności ruchowej oraz formy pracy z wykorzystaniem ruchu, np. biegane dyktando, z ławki na podłogę, lekcje poza szkołą.
Druga część spotkania była poświęcona Integracji Bilateralnej. Pani Joanna Mucha podzieliła się swoimi doświadczeniami ze szkolenia i prowadzonej terapii. Omówiła wpływ ruchu na sprawności zapamiętywania oraz zaproponowała przykłady prostych ćwiczeń koordynacji ruchowej, które można wykorzystać podczas zajęć z dziećmi. Uczestnicy spotkania z dużym entuzjazmem wykonywali ćwiczenia takie jak: otwórz – zamknij, królik – marchewka, łapki, przekonując się, że ruch istotnie wpływa na dobrostan dzieci, a wręcz jest niezbędny do ich prawidłowego rozwoju.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i aktywny udział w spotkaniu.