Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łukowie jest publiczną placówką oświatową udzielającą pomocy uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek mających siedzibę w Powiecie Łukowskim.
Poradnia podejmuje działania wspomagające pełny rozwój psychiczny, fizyczny, emocjonalny i społeczny dzieci i młodzieży, udzielając im pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Wspiera rodziców i nauczycieli w organizacji procesu wychowawczego i dydaktycznego, w tworzeniu warunków sprzyjających pełnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.
Poradnia podejmuje działania diagnostyczne, orzekające i terapeutyczne na pisemny wniosek rodziców lub prawnych opiekunów.
Opinie po badaniach i orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, nauczania indywidualnego są wydawane wnioskodawcom.
Korzystanie z pomocy Poradni jest bezpłatne.
Poradnia jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 20.00
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łukowie zatrudnia:
- 7 psychologów
- 4 pedagogów w tym: pedagog specjalny, tyflopedagog, surdopedagog
- 4 logopedów w tym: surdologopedzi, neurologopedzi
- lekarza konsultanta Zespołu Orzekającego
- pracowników administracji i obsługi.
Poradnią kieruje dyrektor mgr Elżbieta Dejryng-Pogonowska
Do zadań Poradni należy :
- Pomoc rodzicom i nauczycielom w diagnozowaniu i rozwijaniu potencjalnych możliwości oraz mocnych stron dzieci i młodzieży.
- Wspomaganie efektywnego uczenia się oraz doskonalenie procesu nabywania i rozwijania umiejętności z zakresu komunikacji społecznej.
- Rozpoznawanie przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych.
- Orzekanie w sprawach dzieci i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.
- Opiniowanie w sprawach organizacji różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów ze specyficznymi i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Pomoc uczniom w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu i planowania kariery zawodowej.
- Wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach stymulujących wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, wyrównujących ich szanse edukacyjne.
Poradnia realizuje zadania przez:
- Diagnozę i orzecznictwo.
- Działania profilaktyczne.
- Specjalistyczną terapię psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną.
- Psychoedukację.
- Konsultacje i mediacje.
- Działania informacyjne.
- Interwencje w środowisku wychowawczym ucznia.
- Doradztwo.