Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łukowie jest publiczną placówką oświatową udzielającą pomocy uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek mających siedzibę w powiecie łukowskim.
Korzystanie z pomocy Poradni jest bezpłatne.
Działania diagnostyczne, orzekające i terapeutyczne podejmujemy na pisemny wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dziecka.
Do zadań Poradni należy:
- diagnozowanie dzieci i młodzieży,
- udzielanie dzieciom i młodzieży bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych,
- organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Poradnia realizuje zadania przez:
- diagnozę i orzecznictwo,
- działania profilaktyczne,
- specjalistyczną terapię psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną,
- psychoedukację,
- konsultacje i mediacje,
- działania informacyjne,
- interwencje w środowisku wychowawczym ucznia,
- doradztwo.
Poradnia podejmuje działania wspomagające pełny rozwój psychiczny, fizyczny, emocjonalny i społeczny dzieci i młodzieży, udzielając im pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Dodatkowo udzielamy pomocy w zakresie diagnozy i terapii procesów integracji sensorycznej i zaburzeń przetwarzania słuchowego.
Wspieramy rodziców i nauczycieli w organizacji procesu wychowawczego i dydaktycznego, w tworzeniu warunków sprzyjających pełnemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Realizujemy warsztaty umiejętności wychowawczych „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.”, prowadzimy szkolenia rad pedagogicznych, organizujemy spotkania dla psychologów, pedagogów i logopedów pracujących w przedszkolach i szkołach.
W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łukowie zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę specjalistów: psychologów, pedagogów (w tym tyflopedagogów, surdopedagoga i pedagoga specjalnego), logopedów (w tym surdologopedę i neurologopedów), fizjoterapeutę.
W ramach pracy Zespołu Orzekającego współpracujemy z lekarzem konsultantem – pediatrą, neurologiem dziecięcym.
Naszą pracę wspomagają pracownicy administracji i obsługi.
Poradnią kieruje dyrektor mgr Elżbieta Dejryng-Pogonowska.
Poradnia jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku.
- Obsługa interesantów przez sekretariat w godz. 7.30 – 15.30.
- Prowadzenie działań diagnostycznych w godz. 8.00 – 16.00.
- Prowadzenie zajęć terapeutycznych do godz. 18.00.